Share  
 
2016-08-04
عفو بین‌الملل: اعدام نوجوانی دیگر در ایران، بی‌توجه به میثاق‌های جهانی
  سازمان عفو بین‌الملل دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را به خاطر اعدام یک نوجوان در زندان اراک به شدت محکوم کرد. این سازمان می‌گوید "شوق نفرت‌انگیز" مقام‌های قضایی ایران برای اعدام نوجوانان مرزی نمی‌شناسد.
سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای که شامگاه سه‌شنبه (۱۲ مرداد/ ۲ اوت) منتشر شد، جمهوری اسلامی را به نقض میثاق‌های بین‌المللی مبنی بر ممنوعیت اعدام افرادی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از ۱۸ سال سن داشته‌اند، متهم کرد.
مطابق این بیانیه جوان ۱۹ ساله‌ای به نام حسن افشار که سال گذشته به اتهام "لواط" محاکمه و محکوم شده بود، ۲۸ تیرماه در زندان اراک اعدام شده است.
عفو بین‌الملل با اشاره به این که حسن افشار در زمان بازداشت ۱۷ ساله بوده، مقام‌های قضایی ایران را متهم کرده که ظاهرا در محکوم کردن این نوجوان به اعدام عجله نیز داشته‌اند و حکم را تنها دو ماه پس از بازداشت این دانش‌آموز دبیرستانی صادر کرده‌اند.
بنابر این گزارش حکم اعدام حسن افشار در حالی اجرا شده که دفتر رئیس قوه قضائیه به خانواده او وعده داده بود، پرونده در هفته پایانی شهریور ماه بار دیگر بررسی شود.
این نخستین مورد اعدام یک متهم نوجوان در سال جاری میلادی است. این کار اما در گذشته بارها تکرار شده و گفته می‌شود، حدود ۱۶۰ نفر دیگر که در نوجوانی محکوم به اعدام شده‌اند در زندان‌های ایران به سر می‌برند.
به گفته‌ی مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل اجرای حکم اعدام افشار ثابت می‌کند که "شوق نفرت‌انگیز" دستگاه قضایی جمهوری اسلامی برای اعدام نوجوانان و بی‌اعتنایی به حقوق بین‌المللی مرزی نمی‌شناسد.
او افزود مقام‌های قضایی به بهانه اجتناب از آزار دیدن این متهم مدت هفت ماه حکم اعدام را به اطلاع افشار نرساندند، اما در نهایت این حکم را اجرا کردند و بار دیگر نشان دادند چگونه به راحتی قوانین حقوق بشری را نادیده می‌گیرند.


   بازگشت به صفحه قبل