Share  
 
2016-08-15
احضار و بازجویی معترضان به اعدام‌های اخیر در ایران
  کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گزارش داده است که برخی از معترضان به اعدام‌های دسته‌جمعی در زندان رجایی‌شهر احضار و تحت بازجویی قرار گرفته‌اند. اوایل مرداده‌ماه امسال بیش از ۲۰ زندانی عقیدتی در این زندان اعدام شدند.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران گزارش داده است که حسن امینی، مدیر مدرسه علوم دینی امام بخارا در سنندج و مفتی و حاکم شرع این شهر، هفته گذشته به اداره اطلاعات سنندج احضار شده و در آ‌ن‌جا مورد بازجویی قرار گرفته است.
حسن امینی خود به این کمپین گفته است که به دلیل انتشار بیانیه‌ای که در روز ۱۳ مرداد ماه منتشر کرده و در آن به اعدام‌های دسته‌جمعی اخیر در زندان رجایی شهر کرج اعتراض کرده، احضار شده است. از دیگر «اتهامات» او «دیدار با خانواده‌های اعدام‌شدگان، تشویش اذهان عمومی، مخالفت با نظام و زیر سوال بردن قوه قضائیه» اعلام شده است.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر به اعدام‌هایی که در تاریخ ۱۲ مرداد ماه امسال در زندان رجایی‌شهر انجام شده اشاره کرده است که در آن ۲۲ زندانی عقیدتی اهل سنت اعدام شدند. این اعدام‌ها با اعتراض و انتقاد شدید محافل حقوق بشری در جهان روبرو شد. گفته می‌شود که بسیاری از اعدام‌شدگان از دسترسی به وکیل خصوصی «محروم» بودند، از آن‌ها «اعتراف اجباری» گرفته شده بود و روند برگزاری دادگاه «غیرشفاف و تنها مبتنی بر اظهارات دستگاه‌های اطلاعاتی» بوده است.
یکی از اعدام شدگان شهرام احمدی است که قبل از اعدام گفته بود اتهاماتی که به او زده‌اند مربوط به سال‌ها پس از زمانی است که او زندانی شده است.


   بازگشت به صفحه قبل